Casio G-Shock Solar Bluetooth Multiband 6 Watch GW-B5600BL-1, GWB5600BL
In stock
SKU
GW-B5600BL-1DR
Quick Overview
UPC: 4549526220371 EAN: 4549526220371 MPN: GW-B5600BL-1DR BRAND: CASIO
Secured and trusted checkout with
Features
The base model of this lineup is the GW-B5600, which inherits the form of the original G-SHOCK.
Bi-color molded bands is black on the outside and green on the inside.
Specifications
Case / bezel material: Resin
Resin Band
Shock Resistant
Mineral Glass
200-meter water resistance
Tough Solar (Solar powered)
LED backlight (Super illuminator)
Full auto LED light, selectable illumination duration (2 seconds or 4 seconds), afterglow
Time calibration signal reception
Auto receive up to six* times a day (remaining auto receives canceled as soon as one is successful)
*5 times a day for the Chinese calibration signal
Manual receive
The latest signal reception results
Time Calibration Signals
Station name: DCF77 (Mainflingen, Germany)
Frequency: 77.5 kHz
Station name: MSF (Anthorn, England)
Frequency: 60.0 kHz
Station name: WWVB (Fort Collins, United States)
Frequency: 60.0 kHz
Station name: JJY (Fukushima, Fukuoka/Saga, Japan)
Frequency: 40.0 kHz (Fukushima) / 60.0 kHz (Fukuoka/Saga)
Station name: BPC (Shangqiu City, Henan Province, China)
Frequency: 68.5 kHz
Mobile link (Wireless linking using Bluetooth®)
5 World time
1/100-second stopwatch
Measuring capacity:
00'00''00~59'59''99 (for the first 60 minutes)
1:00'00~23:59'59 (after 60 minutes)
Measuring unit:
1/100 second (for the first 60 minutes)
1 second (after 60 minutes)
Measuring modes: Elapsed time, split time, 1st-2nd place times
Countdown timer
Measuring unit: 1 second
Countdown range: 24 hours
Countdown start time setting range: 1 minute to 24 hours (1-minute increments and 1-hour increments)
5 daily alarms (with 1 snooze alarm)
Hourly time signal
Low battery alert
Power Saving (display goes blank to save power when the watch is left in the dark)
Full auto-calendar (to year 2099)
12/24-hour format
Button operation tone on/off
Date/month display swapping
Day display (days of the week selectable in six languages)
Regular timekeeping: Hour, minute, second, pm, month, date, day
Accuracy: ±15 seconds per month (with no signal calibration and mobile link function)
Approx. battery operating time:
Size of case / Total weight
Size of case : 48.9×42.8×13.4mm